Porcupine Tree - We Lost The Skyline
2026 RSD - Limited Crystal Clear Vinyl LP Record
Notify me when back in stock
We Lost The Skyline is a live album by British progressive rock band Porcupine Tree, originally released in February 2008 via Transmission Recordings.
Exclusive release of a rare and sought after in-store performance on the 4 October 2007 US tour stop live at Park Avenue records in Orlando, Florida in support of the "Fear of a Blank Planet" album.
This edition features a half-speed remaster at Abbey Road for superior sound quality and is presented on 180gm crystal clear vinyl.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, 180 Gram Crystal Clear Coloured Vinyl, Single Pocket Sleeve, Half Speed Master, 4000 Copies.
(22847)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
The Sky Moves Sideways |
4:02 |
|
A2 |
Even Less |
3:27 |
|
A3 |
Stars Die |
4:34 |
|
A4 |
Waiting |
3:52 |
|
B1 |
Normal |
4:52 |
|
B2 |
Drown With Me |
4:09 |
|
B3 |
Lazarus |
4:06 |
|
B4 |
Trains |
4:28 |
| SKU | 22847 |
| Record Label | Transmission Recordings |
| Label / Model # | Independent |
| Catalogue Number | TRANSM462LPĀ |
| Country | EU - Europe |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 18 February 2008 |
| Barcode # | 802644846217 |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, 180 Gram Crystal Clear Coloured Vinyl, Single Pocket Sleeve, Half Speed Master, 4000 Copies |
| Vinyl Colour | Clear |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Progressive Rock |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.