Adrianne Lenker - Live At Revolution Hall
2026 RSD - Limited Edition 3LP Black Vinyl Records
Notify me when back in stock
Live At Revolution Hall is a live album by American folk musician Adrianne Lenker, originally released in April 2025 via 4AD Records.
In early 2025, Big Thief songwriter Adrianne Lenker shared a 120 minute, 43 track intimate live album entitled Live at Revolution Hall, an immersive sonic documentary compiled across three days of performances. Now, the album is being pressed to Standard Black Vinyl for the very first time, exclusive to Record Store Day 2026.
Amid collaged soundbites of enthused applause and audience chatter, producer Andrew Sarlo takes listeners stage-side, where Lenker and her band (including Josefin Runsteen and Nick Hakim) embark on a setlist of deep-cuts, fan favorites (such as “not a lot, just forever” and “anything”), and unreleased gems (including “oldest” and “happiness”), delivered via twinkling keys, chill-inducing cello passages, and Lenker’s emotionally stirring vocal delivery.
Says Lenker of the release, “Here is a little lighting in a jar, a capture of the spirit of all shows I’ve ever played and ever will play. The music is alive, and the magic of recording is letting us get close to that spark at anytime, anywhere, and if we want to - over and over again”.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Triple Album 3LP Records, Black Vinyl, Single Pocket Sleeve, Printed Inner Sleeves, 3000 Copies.
(22843)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
|
A1 |
Hello, I Love You & Blue Lightning |
|
A2 |
- Door & How Are You? - |
|
A3 |
Little Things |
|
A4 |
Happiness |
|
A5 |
Cut My Hair |
|
A6 |
Time Escaping & Wild Whistling |
|
B1 |
Cattails & Soundcheck |
|
B2 |
Ruined |
|
B3 |
- Nick & Josefin - |
|
B4 |
Symbol |
|
B5 |
Real House |
|
B6 |
Indiana & Sneezing |
|
B7 |
- Now Westlin Winds - |
|
C1 |
I Do Love You |
|
C2 |
- Brief Message For Adrianne - |
|
C3 |
Heavy Focus |
|
C4 |
Vampire Empire |
|
C5 |
- Lady Midnight, I'll Tape You Back Together - |
|
C6 |
Born For Loving You |
|
C7 |
I Will Always Love You |
|
C8 |
- Noah - |
|
C9 |
Spud Infinity |
|
D1 |
- Oso - |
|
D2 |
Promise Is A Pendulum |
|
D3 |
- Backwards Intermission - |
|
D4 |
Evol (Kcehc) |
|
D5 |
Fangs |
|
D6 |
Oldest |
|
D7 |
Sadness As A Gift |
|
E1 |
- Drawing A Star - |
|
E2 |
Orange |
|
E3 |
Two Reverse |
|
E4 |
Free Treasure & Fire Trucks |
|
E5 |
Ripples & Happy Birthday Alice |
|
E6 |
Fool |
|
E7 |
Not A Lot, Just Forever |
|
E8 |
- Naljf & Crowd - |
|
F1 |
No Limit |
|
F2 |
Donut Seam |
|
F3 |
Zombie Girl |
|
F4 |
- Happy Birthday Everyone - |
|
F5 |
Anything |
|
F6 |
Wake Me Up To Drive |
| SKU | 22843 |
| Record Label | 4AD Records |
| Label / Model # | Independent |
| Catalogue Number | 4AD0821LPE |
| Country | US - United States |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 24 April 2025 |
| Barcode # | 191400082113 |
| Shipping Weight | 0.6300kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Triple Album 3LP Records, Black Vinyl, Single Pocket Sleeve, Printed Inner Sleeves, 3000 Copies |
| Vinyl Colour | Black |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Folk |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.