Blonde On Blonde - Rebirth
2026 RSD - Limited Amber Vinyl LP Record
Notify me when back in stock
Rebirth is the second studio album by British progressive rock band Blonde On Blonde, originally released in 1970 via Ember Records.
1970 - Rebirth is the 2nd (and most successful) of the 3 studio albums from British progressive rock band Blonde On Blonde. It is noted for its more coherent and ambitious sound compared to their debut, Contrasts, featuring a mix of melodic progressive rock, heavy tracks with a new vocalist, Dave Thomas, providing a tougher rock edge.
Key tracks include the epic "Colour Questions" and the Moody Blues-esque "Castles In The Sky".
Blonde on Blonde epitomizes the vibrant spirit of the 1960s British rock scene, characterized by boundless creativity, sonic experimentation, and an unwavering commitment to artistic exploration.
This deluxe vinyl package includes: OBI side spine, original art work, printed inner sleeve and crystal clear amber vinyl.
(22827)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
Castles In The Sky |
3:30 |
|
A2 |
Broken Hours |
3:40 |
|
A3 |
Heart Without A Home |
5:25 |
|
A4 |
Time Is Passing |
2:40 |
|
A5 |
Circles |
7:13 |
|
B1 |
November |
3:11 |
|
B2 |
Colour Questions |
12:06 |
|
B3 |
You'll Never Know Me / Release |
7:40 |
| SKU | 22827 |
| Record Label | Culture Factory |
| Label / Model # | Independent |
| Catalogue Number | CF784100 |
| Country | EU - Europe |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Barcode # | 3700477841003 |
| Shipping Weight | 0.3400kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, Transparent Amber Coloured Vinyl, Gatefold Sleeve, Printed Inner Sleeve, OBI Strip, Reissue |
| Vinyl Colour | Amber |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Progressive Rock |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.