Buddy Guy - Sweet Tea
2026 RSD - Limited 2LP Crystal Clear Vinyl Records
Notify me when back in stock
Sweet Tea is the eleventh studio album by American blues guitarist Buddy Guy, originally released in May 2001 via Jive and Silvertone Records.
Buddy Guy is an exponent of the Chicago blues and has influenced eminent guitarists including Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jimmy Page, Stevie Ray Vaughan, Jeff Beck, Joe Bonamassa and John Mayer.
'Sweet Tea' is essentially a covers album where Buddy delves into Mississippi hill country blues covering songs from several of those genres’ big names. Guy covers no less than four Junior Kimbrough songs on this one.
Much of this album is what today is known as trance blues with long sometimes meandering trance inducing jams. From the 12-minute 'I Got to Try It, Girl' to the closing Guy composition 'It's a Jungle Out There', 'Sweet Tea' has all the hallmarks of a classic blues album.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Crystal Clear Vinyl, Gatefold Sleeve, Printed Insert, Reissue, 25th Anniversary Edition.
(22918)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
Done Got Old |
3:23 |
|
A2 |
Baby Please Don't Leave Me |
7:24 |
|
A3 |
Look What All You Got |
4:45 |
|
B1 |
Stay All Night |
4:10 |
|
B2 |
Tramp |
6:47 |
|
B3 |
She's Got The Devil In Her |
5:10 |
|
C |
I Gotta Try You Girl |
12:09 |
|
D1 |
Who's Been Foolin' You |
4:55 |
|
D2 |
It's A Jungle Out There |
5:38 |
| SKU | 22918 |
| Record Label | Silvertone Records |
| Label / Model # | Sony |
| Catalogue Number | 19802978871 |
| Country | EU - Europe |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 15 May 2001 |
| Barcode # | 198029788716 |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Crystal Clear Vinyl, Gatefold Sleeve, Printed Insert, Reissue, 25th Anniversary Edition |
| Vinyl Colour | Clear |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Blues |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.