New York Dolls - One Day It Will Please Us To Remember Even This
2026 RSD - Limited 2LP Ultra Clear Vinyl Records
Notify me when back in stock
One Day It Will Please Us To Remember Even This is the third studio album by American hard rock band New York Dolls, originally released in July 2006 via Roadrunner Records.
One Day It Will Please Us to Remember Even This was the group's first release of original material since their 1974 album Too Much Too Soon. The album was produced by Jack Douglas and written mostly by the two surviving band members David Johansen and Sylvain Sylvain.
Guest artists on the album include Michael Stipe, Laura Jane Grace, and Iggy Pop. The bonus track on this edition “Seventeen” features blues musician Bo Didley on guitar.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Ultra Clear Vinyl, Single Pocket Sleeve, 20th Anniversary Edition, Bonus Track Included, 3000 Copies.
(22992)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
We're All In Love |
4:38 |
|
A2 |
Runnin' Around |
4:11 |
|
A3 |
Plenty Of Music |
4:00 |
|
A4 |
Dance Like A Monkey |
3:38 |
|
B1 |
Punishing World |
2:37 |
|
B2 |
Maimed Happiness |
3:01 |
|
B3 |
Fishnets & Cigarettes |
3:13 |
|
B4 |
Gotta Get Away From Tommy |
2:27 |
|
C1 |
Dancing On The Lip Of A Volcano |
4:18 |
|
C2 |
I Aint Got Nothin' |
4:27 |
|
C3 |
Rainbow Store |
2:57 |
|
D1 |
Gimme Luv & Turn On The Light |
3:18 |
|
D2 |
Take A Good Look At My Good Looks |
5:00 |
|
|
Bonus Track: |
|
|
D3 |
Seventeen |
4:27 |
| SKU | 22992 |
| Record Label | Roadrunner Records |
| Label / Model # | Warner |
| Catalogue Number | RCV1 168618 |
| Country | US - United States |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 25 July 2006 |
| Barcode # | 081227805999 |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Ultra Clear Vinyl, Single Pocket Sleeve, 20th Anniversary Edition, Bonus Track Included, 3000 Copies |
| Vinyl Colour | Clear |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Rock & Popular |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.