Duran Duran - Duran Duran
Double Album 2LP Black Vinyl Records, Reissue
Imported by Captain Stomp
Notify me when back in stock
Duran Duran is the seventh studio album by British rock band Duran Duran, originally released in February 1993 via Parlophone Records.
“Duran Duran” aka “The Wedding Album” released in 1993 was a return to form for the band, charting in the Top 10 on both the UK and US album charts and spawning the world-wide hits ‘Ordinary World’ and ‘Come Undone’.
Originally squeezed onto 1LP, the album is highly sought after as it has not been re-pressed on vinyl since its original release. The album is now spread across two 140 gram black vinyl discs to offer a better sound quality playback.
This double album 2LP record set is on black vinyl housed in an embossed gatefold sleeve with printed inner sleeves, pressed in Germany via Parlophone Records.
(23040)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
Too Much Information |
4:55 |
|
A2 |
Ordinary World |
5:40 |
|
A3 |
Love Voodoo |
4:58 |
|
B1 |
Drowning Man |
5:14 |
|
B2 |
Shotgun |
0:54 |
|
B3 |
Come Undone |
4:38 |
|
B4 |
Breath After Breath |
4:57 |
|
C1 |
U.M.F. |
5:32 |
|
C2 |
Femme Fatale |
4:21 |
|
C3 |
None Of The Above |
5:18 |
|
D1 |
Shelter |
4:23 |
|
D2 |
To Whom It May Concern |
4:23 |
|
D3 |
Sin Of The City |
7:14 |
| SKU | 23040 |
| Record Label | Parlophone Records |
| Label / Model # | Warner |
| Catalogue Number | 5054197915512 |
| Country | DE - Germany |
| Release Date (Year) | 10 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 15 February 1993 |
| Barcode # | 5054197915512 |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Double Album 2LP Records, Black Vinyl, Embossed Gatefold Sleeve, Printed Inner Sleeves, Reissue |
| Vinyl Colour | Black |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Rock & Popular |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.