The Kinks - One For The Road
2026 RSD - Limited Zoetrope Vinyl LP Record
Notify me when back in stock
One For The Road is a live album by English pop rock band The Kinks, originally released in June 1980 via Arista Records.
The Kinks' epic 1980 live album ‘One For The Road’ specially reissued on stunning zoetrope vinyl.
Featuring the best moments from the original double album. Pressed on a single disc Zoetrope vinyl.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Zoetrope Picture Disc Vinyl, PVC Sleeve, Half Speed Mastered.
(22907)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
|
A1 |
Where Have All The Good Times Gone |
|
A2 |
Intro : Lola |
|
A3 |
Lola |
|
A4 |
Pressure |
|
A5 |
All Day And All Of The Night |
|
A6 |
20th Century Man |
|
A7 |
Misfits |
|
A8 |
Low Budget |
|
B1 |
Attitude |
|
B2 |
Superman |
|
B3 |
National Health |
|
B4 |
Till The End Of The Day |
|
B5 |
Celluloid Heroes |
|
B6 |
You Really Got Me |
|
B7 |
David Watts |
| SKU | 22907 |
| Record Label | BMG |
| Label / Model # | BMG |
| Catalogue Number | 964185101 |
| Country | EU - Europe |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 04 June 1980 |
| Barcode # | 4099964185102 |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Zoetrope Picture Disc Vinyl, PVC Sleeve, Half Speed Mastered |
| Vinyl Colour | Picture Disc |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Rock & Popular |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.