Fleetwood Mac - The Original Fleetwood Mac
2026 RSD - Limited 2LP Crystal Clear Vinyl Records
Notify me when back in stock
The Original Fleetwood Mac is a compilation album by British blues rock band Fleetwood Mac, originally released in May 1971 via Blue Horizon.
The album consists of various outtakes recorded by the first incarnation of the band in 1967 to 1968.
"First Train Home", "Rambling Pony No.2" and an instrumental composition titled "Fleetwood Mac" were recorded at Decca's West Hempstead studios in the summer of 1967.
This collection marked the first time that "First Train Home" and "Fleetwood Mac" were released on an album. Green commented that he initiated the sessions for these three songs with the intentions of releasing an extended play. He said that "when we finished the recordings, I called one of our numbers 'Fleetwood Mac' in tribute to Mick and John's participation”.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Crystal Clear Vinyl, Gateold Sleeve, Printed Insert, Remastered, Reissue, Expanded Edition with 7 Additional Tracks.
(22920)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
Drifting |
3:31 |
|
A2 |
Leaving Town Blues |
3:09 |
|
A3 |
Watch Out |
4:46 |
|
A4 |
A Fool No More (Including Takes 1-7) |
7:59 |
|
B1 |
Mean Old Fireman (Including Take 1) |
4:06 |
|
B2 |
Can't Afford To Do It |
2:02 |
|
B3 |
Fleetwood Mac |
3:54 |
|
B4 |
Worried Dream |
6:55 |
|
B5 |
Love That Woman |
2:32 |
|
C1 |
Allow Me One More Show |
2:58 |
|
C2 |
First Train Home |
4:05 |
|
C3 |
Rambling Pony No. 2 |
2:53 |
|
C4 |
Watch Out (Take 1) |
3:06 |
|
C5 |
Something Inside Of Me |
3:54 |
|
D1 |
Something Inside Of Me (Take 2) |
4:05 |
|
D2 |
Something Inside Of Me (Take 3) |
4:16 |
|
D3 |
One Sunny Day |
3:11 |
|
D4 |
Without You |
4:30 |
|
D5 |
Coming Your Way |
2:59 |
| SKU | 22920 |
| Record Label | Blue Horizon |
| Label / Model # | Sony |
| Catalogue Number | 19958400551 |
| Country | EU - Europe |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 01 May 1971 |
| Barcode # | 199584005515 |
| Shipping Weight | 0.4700kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, Double Album 2LP Records, Crystal Clear Vinyl, Gatefold Sleeve, Printed Insert, Remastered, Reissue, Expanded Edition with 7 Additional Tracks |
| Vinyl Colour | Clear |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Blues |
| Genre | Rock & Popular |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.