Ziggy Marley - Brightside
2026 RSD - Limited Orange Vinyl LP Record
Notify me when back in stock
Brightside is a studio album by Jamaican musician Ziggy Marley, released in April 2026 via Tuff Gong.
Brightside is Ziggy Marley's stunning new studio album, his first in eight years!
An introspective record for Ziggy, he explores ideas of healing, compassion and perspective.
Recorded at 432HZ, the album fuses reggae, rock, funk and blues in the way that only Ziggy can, and features friends Trombone Shorty, Sheila E., Nikka Costa and Jake Shimabukuro. Hand-numbered and pressed on translucent orange vinyl.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, Single Pocket Sleeve, Translucent Orange Vinyl, Individually Hand Numbered 5250 Copies.
(22820)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
Jah We Give Glory |
4:05 |
|
A2 |
Racism Is A Killa |
4:38 |
|
A3 |
Hey People Now |
4:44 |
|
A4 |
Why Let The World |
6:05 |
|
B1 |
Many Mourn Bob |
3:55 |
|
B2 |
Sweet Divine |
4:23 |
|
B3 |
Make It Paradise |
3:34 |
|
B4 |
Brightside |
3:41 |
| SKU | 22820 |
| Record Label | Tuff Gong |
| Label / Model # | Independent |
| Catalogue Number | TGW079 |
| Country | US - United States |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Barcode # | 850005611790 |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, Single Pocket Sleeve, Translucent Orange Vinyl, Individually Hand Numbered 5250 Copies |
| Vinyl Colour | Orange |
| Format | VINYL LP |
| Genre | World & Reggae |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.