Wendell Harrison And The Tribe - A Tribute To Pharoah Sanders
2026 RSD - Limited Black Vinyl LP Record
Notify me when back in stock
A Tribute To Pharoah Sanders is a live album by American jazz musician Wendell Harrison And The Tribe, released in April 2026 via ORG Music.
Recorded live at the Detroit Institute of Arts on 30th July 2025, A Tribute To Pharoah Sanders captures Detroit reed master Wendell Harrison and his ensemble TRIBE in a transcendent performance honouring Harrison’s longtime friend and fellow jazz icon.
The concert (part of Detroit’s Concert of Colors festival and later broadcast on PBS) finds Harrison channelling Sanders’ spirit through deep tenor cries, hypnotic grooves, and Afro-spiritual improvisation.
Joined by an exceptional group of musicians including Sky Covington, Pamela Wise, Michael Abbo, Sam Melkonian, Kevin Dalton Jones, Allen Denard, Edward Gooche, Stephen Grady, Roberto Warren, and special guests, Harrison leads an inspired exploration of sound and soul. This limited LP will be released on vinyl exclusively for Record Store Day 2026.
Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, Black Viny, Single Pocket Sleeve, 1250 Copies.
(22854)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
He The One We All Knew |
6:14 |
|
A2 |
Pojo |
5:47 |
|
A3 |
Love Is Everywhere |
9:40 |
|
B1 |
Stardust |
3:07 |
|
B2 |
The Creator Has A Master Plan |
7:15 |
|
B3 |
Softly As In A Morning Sunrise |
8:38 |
|
B4 |
Thembi |
5:18 |
| SKU | 22854 |
| Record Label | ORG Music |
| Label / Model # | Independent |
| Catalogue Number | ORGM 2368 |
| Country | US - United States |
| Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Original Release Date (Year) | 18 April 2026 |
| Barcode # | 711574971718 |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition Record Store Day 2026 Release, LP Record, Black Viny, Single Pocket Sleeve, 1250 Copies |
| Vinyl Colour | Black |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Jazz |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.