Lily Allen - West End Girl
Black Vinyl LP Record
Imported by Captain Stomp
Notify me when back in stock
West End Girl is the fifth studio album by English singer songwriter Lily Allen, released in October 2025 via BMG.
Lily Allen returns with West End Girl, her long-awaited fifth studio album.
Written and recorded over an intense 10-day period, blending raw honesty with infectious pop craftsmanship, documenting elements of her time in New York with piercing clarity and insight.
Primarily a pop album, with influences of electronic, R&B and garage, West End Girl lyrically reflects on the undoing of Allen's marriage to actor David Harbour, how she processed his alleged acts of infidelity, and her emotional response.
Upon its release, West End Girl received acclaim from music critics, many of whom described it as lyrically honest and praised its narrative. It was named as one of the best albums of 2025 by several publications and was nominated for British Album of the Year at the Brit Awards.
This album is on black vinyl housed in a gatefold sleeve with a printed inner sleeve and insert, pressed in Germany via BMG.
(22761)
Tracklisting:
|
No. |
Track |
Time |
|
A1 |
West End Girl |
4:06 |
|
A2 |
Ruminating |
3:26 |
|
A3 |
Sleepwalking |
2:57 |
|
A4 |
Tennis |
2:30 |
|
A5 |
Madeline |
2:55 |
|
A6 |
Relapse |
4:23 |
|
A7 |
Pussy Palace |
4:01 |
|
B1 |
4chan Stan |
3:04 |
|
B2 |
Nonmonogamummy |
2:42 |
|
B3 |
Just Enough |
3:11 |
|
B4 |
Dallas Major |
3:04 |
|
B5 |
Beg For Me |
3:03 |
|
B6 |
Let You W/In |
2:09 |
|
B7 |
Fruityloop |
3:21 |
| SKU | 22761 |
| Record Label | BMG |
| Label / Model # | BMG |
| Catalogue Number | 964193551 |
| Country | DE - Germany |
| Release Date (Year) | 30 January 2026 |
| Original Release Date (Year) | 24 October 2025 |
| Barcode # | 4099964193558 |
| Shipping Weight | 0.3600kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.314m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.000986000m3 |
| Type | New |
| Format | Limited Edition LP Record, Black Vinyl, Gatefold Sleeve, Printed Inner Sleeve, Printed Insert |
| Vinyl Colour | Black |
| Format | VINYL LP |
| Genre | Rock & Popular |
Be The First To Review This Product!
Help other Captain Stomp Records users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.